ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Bartoszyce
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów - ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 627 ze zm.)Drukuj informacjęSprawa: Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów - ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 627 ze zm.)

Szczegóły informacji

Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów - ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 627 ze zm.)

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Referat Ochrony Środowiska

Ogłoszono dnia: 2014-11-20 12:18:31

Termin załatwienia

W sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego do 1 miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych do 2 miesięcy.

Osoba kontaktowa

Inspektor ds. Ochrony Środowiska

Miejsce załatwienia

Urząd Miasta Bartoszyce
ul. Boh. Monte Cassino 1
11-200 Bartoszyce
Referat Ochrony Środowiska, pok. nr 37,

Telefon kontaktowy

(89) 762 98-46

Adres e-mail

stupienko@bartoszyce.pl

Sposób załatwienia

  1. Protokół oględzin
  2. Decyzja
  3. Zawiadomienie o wykonaniu nasadzeń zastępczych drzew/krzewów  - druk do pobrania

Miejsce odbioru

Referat Ochrony Środowiska pok. Nr 37

Wymagane Dokumenty

Zgodnie z art. 83. 1. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości następuje, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez  burmistrza miasta na wniosek:
1) posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela tej nieruchomości;
2) właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego - jeżeli drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.
1a. Zgoda właściciela nieruchomości, o której mowa w ust. 1 pkt 1, nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego nieruchomości.
2. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
2a. Zezwolenie na usunięcie drzew w obrębie pasa drogowego drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
2b. Niewyrażenie stanowiska w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu zezwolenia, o którym mowa w ust. 2a, przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska uznaje się za uzgodnienie zezwolenia.
2c. Organ właściwy do wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, przed jego wydaniem dokonuje oględzin w zakresie występowania w obrębie zadrzewień gatunków chronionych.
3. Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
 
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
  1. imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości albo właściciela urządzeń, o którym mowa w ust. 1 pkt 2;
  2. tytuł prawny władania nieruchomością, z tym że wymóg ten nie dotyczy wniosku właściciela urządzeń, o którym mowa w ust. 1 pkt 2;
  3. nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
  4. obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
  5. przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
  6. przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
  7. wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy;
  8. rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.
Wniosek do pobrania
Załączniki do wniosku:
  1. Rysunek lub mapa określająca usytuowanie drzew(a) lub krzewu(ów) w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.
  2. Tytuł prawny władania nieruchomością.
  3. Jeżeli wnioskujący nie jest właścicielem działki, z której zamierza usunąć drzewa lub krzewy do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę właściciela/li działki na usunięcie drzew / krzewów – do pobrania
  4. Dokument zawierający podpisy wszystkich współwłaścicieli terenu lub pełnomocnictwo do ich reprezentowania, oryginały lub kserokopie w przypadku, gdy teren stanowi współwłasność,
  5. W przypadku działania przez przedstawiciela należy dołączyć pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy,
  6. Zgodę właściciela terenu oryginał w zakresie usytuowania przesadzonych lub posadzonych w zamian drzew lub krzewów z zaznaczeniem ich na kopii mapy zasadniczej.
Dokumenty wymagane w postępowaniu w przypadku inwestycji:
  • Kserokopię ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę, lub ostatecznej decyzji o ustaleniu warunków zabudowy lub ostatecznej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a w przypadku robót, dla których decyzja pozwolenia na budowę nie jest wymagana - oświadczenie o zamiarze wykonania robót budowlanych na podstawie zgłoszenia lub zaświadczenie o przyjęciu bez sprzeciwu zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych.
  • Kserokopię  projektu zagospodarowania działki lub terenu (część graficzna) , w przypadku decyzji o ustaleniu warunków zabudowy lub decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego - kserokopię projektu zagospodarowania działki lub terenu (część graficzna) sporządzoną przez architekta o odpowiednich uprawnieniach budowlanych.
  • Szczegółową inwentaryzację zieleni na terenie objętym inwestycją, wykonaną na kopii aktualnej mapy zasadniczej obejmującej projekt zagospodarowania działki lub terenu objętego inwestycją (a w szczególności układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych i sieci uzbrojenia terenu oraz granice nieruchomości) ze wskazaniem zaistniałych kolizji drzew lub krzewów z tą inwestycją, wraz z częścią opisową. Inwentaryzacja winna być złożona w 2-ch egzemplarzach.
  • Projekt zieleni dla terenu objętego inwestycją sporządzony na kopii mapy zasadniczej.
Dokumenty uzyskane w postępowaniu:
  • Protokół z oględzin w terenie lub rozprawy administracyjnej w terenie z udziałem stron.
  • Zgoda właściciela Gminy Miejskiej Bartoszyce lub Skarbu Państwa w przypadku nieruchomości będących własnością w/w oddanych w trwały zarząd, dzierżawionych lub oddanych w użyczenie.
  • Uzgodnienie z RDOŚ – wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów w obrębie pasa drogowego

Czas realizacji

W sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego do 1 miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych do 2 miesięcy.

Opłaty

  1. Wniosek wraz załącznikami i wydanie zezwolenia nie podlega opłacie skarbowej
  2. Opłatę skarbową w kwocie 17 złuiszcza się od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonać w kasie Urzędu Miasta Bartoszyce w godzinach od 7.15 do 14.15 lub przelewem na konto
    Numer Konta: Bank Millennium S.A. 29116022020000000061909659
    (z dopiskiem opłata skarbowa za udzielenie pełnomocnictwa)
Zgodnie z art. Art. 84
  1. Posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew lub krzewów.
  2. Opłaty nalicza i pobiera organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.
  3. Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów oraz termin ich usunięcia, przesadzenia lub posadzenia innych drzew lub krzewów ustala się w wydanym zezwoleniu.
  4. Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów odracza, na okres 3 lat od dnia wydania zezwolenia, termin uiszczenia opłaty za ich usunięcie, jeżeli zezwolenie przewiduje przesadzenie ich w inne miejsce lub zastąpienie innymi drzewami lub krzewami.
  5. Jeżeli przesadzone albo posadzone w zamian drzewa lub krzewy zachowały żywotność po upływie 3 lat od dnia ich przesadzenia albo posadzenia lub nie zachowały żywotności z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości, należność z tytułu ustalonej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów podlega umorzeniu przez organ właściwy do naliczania i pobierania opłat.
    • Jeżeli przesadzone albo posadzone inne drzewa lub krzewy nie zachowały żywotności w okresie do 3 lat od dnia przesadzenia lub posadzenia, posiadacz nieruchomości jest obowiązany niezwłocznie do uiszczenia opłaty za usunięcia drzew.
  6. Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, związane z budową dróg publicznych, pomniejsza się o koszty poniesione na tworzenie zadrzewień w miejsce usuniętych drzew lub krzewów, w granicach pasa drogowego.

Tryb odwoławczy

Stronie przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie ul. Kajki 10/12
10-547 Olsztyn za pośrednictwem Burmistrza Miasta w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Uwagi

Przepisów w/w nie stosuje się do drzew lub krzewów:
  1. w lasach;
  2. owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
  3. na plantacjach drzew i krzewów;
  4. których wiek nie przekracza 10 lat;
  5. usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;
  6. usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;
  7. które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
  8. stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
  9. usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.
  10. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości, na wniosek właściciela  urządzeń, o których mowa
    w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego - jeżeli drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń następuje za odszkodowaniem na rzecz właściciela nieruchomości, a w przypadku, gdy na nieruchomości jest ustanowione prawo użytkowania wieczystego - na rzecz użytkownika wieczystego nieruchomości. Odszkodowanie przysługuje od właściciela urządzeń.
  11. Ustalenie wysokości odszkodowania za drzewa i krzewy oraz za ich usunięcie następuje w drodze umowy stron.
  12. W przypadku gdy strony nie zawrą umowy w terminie 30 dni od dnia usunięcia drzew lub krzewów, odszkodowanie ustala organ, który wydał zezwolenie na ich usunięcie, stosując odpowiednio przepisy ustawy
    z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami dotyczące odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( Tekst jednolity: Dz. U. z 2013r., poz. 627 ze zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 września 2004r. w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew lub krzewów (Dz. U. z 2004r. Nr 219, poz. 2229).
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. z 2004r. Nr 228, poz. 2306 z późn. zm.).
  4. Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 24 października 2013r. w sprawie stawek opłat ze usunięcie drzew i krzewów oraz kar za zniszczenie zieleni na rok 2014 (M.P. z 2013r.,  poz. 835).
  5. Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960r. (Tekst jednolity: Dz. U. z 2013r., poz. 267 ze zm.).
  6. Część III ust. 44 – zwolnienia pkt 6 oraz część IV załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1282).

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony